Jen únava nestačí
Možná jste si mysleli, že když už večer padáte únavou se spánkem nebude problém. Ale na spánek a usínání má vliv mnoho faktorů. Postačí jedno silné espresso, těžká večeře, koukání do telefonu nebo stres.
Co dělat a co naopak nedělat?
Vyhýbejte se modrému světlu
Schválně si spočítejte kolik času denně strávíte před televizí, počítačem nebo mobilním telefonem. Modré světlo blokuje tvorbu melatoninu (hormon spánku), ten přitom přímo ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud se venku začne stmívat a vaše tělo zaznamená přítmí, automaticky se nastaví do režimu spánku. Modré světlo tento přírodní biorytmus blokuje a tělo snadno přesvědčí o tom, že ještě není čas ulehnout do peřin.
Nejezte těžká jídla
Jestliže si k pozdní večeři naservírujete svíčkovou se šesti a zapijete ji sklenicí dvanáctky, osvěžující spánek rozhodně nečekejte. Tělo bude mít co dělat s trávením. Vhodná je lehká večeře a bylinkový čaj na spaní. Omezte také kofein, nikotin a alkohol. Po sklence červeného možná lépe usnete (alkohol působí sedativně), ale spánek bude též nekvalitní.
Dopřejte si večerní relax
Večer už se snažte naladit do uklidňujícího módu. Dejte si teplou vanu s pár kapkami přírodního esenciálního oleje. Nebo kápněte pár kapek do aroma lampy či difuzéru.
Hýbejte se
Nemusíte dřít každý den v posilovně a zvedat těžká závaží. Postačí svižná procházka venku, plavání nebo jízda na kole. Pravidelné pohybové aktivity mají pozitivní vliv na usínání i hloubku spánku.
Tmavá a vyvětraná ložnice
Dbejte na to, aby ložnice byla dobře vyvětraná a zatemněná. Používejte ji jen na spaní a pozornost věnujte i kvalitní matraci.
Pravidelnost
Snažte se o pravidelný spánkový režim. Choďte spát přibližně ve stejnou hodinu (i o víkendu) a ve stejnou dobu i vstávejte.
Tip: vyzkoušejte bylinky na spaní: meduňka lékařská, třezalka tečkovaná a levandule