Většina studentů řeší bydlení při studiu na vysoké škole buď bydlením na koleji, nebo si s přáteli pronajmou byt společně. Hodně ze studentů však sní o bydlení vlastním, pokud patříte mezi ně, možné to je, že Vám banka poskytne klasický hypoteční úvěr, ale musíte stejně jako ostatní splňovat podmínky, a zpravidla Vám budou muset pomoci rodiče ručením.
1) Není snad vysokoškoláka, který by si při studiu na vysoké škole nepřivydělával, v tom případě ale záleží, jak vysoký je Váš příjem, kterým byste se bance prokazovali. Spočítat si to můžete na internetových kalkulačkách, jestli je Váš příjem takový, že by pokryl hypoteční splátky. Většinou ale banky stejně požadují ručitele, většinou přímo vyžadují rodiče. Pokud však máte příjem, který jen s bídou pokryje Vaše běžné výdaje, ani to v bance raději nezkoušejte.
2) Hodně studentů si také přivydělává různými překlady, zakládají si vlastní e-shopy apod., svým způsobem vlastně podnikají, takové podnikání ale musí být doložitelné, musíte být schopni předložit bance daňové přiznání, neradujte se předčasně, i v tomhle případě Vám budou muset ručit rodiče.
3) Většina bank se nezdráhá poskytovat tzv. studentské půjčky, které se však pohybují v řádu kolem desítek tisíc korun, u hypotéky je to trochu jiné, banky už předem musí počítat s tím, že sice studujete a nyní i pracujete, ale po dokončení studia nemusíte zaměstnání ve vystudovaném oboru sehnat, právě pro tyto případy vyžadují rodiče jako Vaše ručitele.
4) Nabízí se možnost, pokud Vaši rodiče žádnou hypotéku nemají, že by si jí vzali sami, a potom, až Vy se postavíte na vlastní nohy, co se týká zaměstnání, je možnost převést ji na Vás.
5) Většina rodičů stejně svým dětem přispívá na pronajatý byt nebo jim platí kolej, takže se podle průzkumů nebrání ani tomu, ručit svým dětem na hypotéku, pokud by Vám ji banka schválila, až budete mít stabilní zaměstnání, jde také rodiče ze spolupodílení tzv. „vyvázat“.