Software a Hardware stojí jako základ součástí počítače, bez nich by zařízení nepracovalo tak účinně. V dnešním článku si pojďme představit software. Jedná se tedy o programové vybavení počítače, které se již nachází v počítači nebo je nutné přeinstalovat. Zahrnuje nejen základní operační systém, ale i pomocné programy, které jsou již nainstalované. Pokud by nebyl software již v pc daný, způsobilo by to značné problémy.
Řeší provoz počítače a s uživatelem kontroluje určité úlohy.
Software neboli program vznikne při programování – je to zápis algoritmu v programovacím jazyku. Nakonec se již dříve zmíněný proces označuje jako program, který vytvoří specialista.
Dělí se na systémový a aplikační. Jak jsem řekla, proces, který je v počítači již od továrního nastavení je systémový. Dohlíží na správný chod počítače. Aplikační systém se soustřeďuje na programy, s kterými uživatel pracuje a používá.
Celý software jsou tedy zjednodušeně aplikace, které nedokážeme vidět a fyzicky si na ně sáhnout. Víme, že existují pouze, protože se naše zařízení zapne a funguje. Opakem je hardware, kdy si na myš, obrazovku, mikrofon a další věci dokážeme sáhnout.
Příklady software:
Mohla bych začít prohlížeči, jako jsou Mozilla Firefox, internet Explorer. Antivirové programy, které nám ochrání systém jako Avast, Avg. Je lepší mít i neplacený než vůbec žádný. Počítače po zakoupení nového nabízejí jejich vlastní kompatibilní antiviry, avšak dají vám zdarma většinou jen první měsíc používání. Další aplikace a hry – League of Legends, Call of Duty a nejhlavnější operační systémy – Windows.
Avšak software jde jednoduše přenášet, hmotnostně je lehčí než hardware. Můžeme jej upravit, odstranit, zkopírovat a mnoho dalších činností. Přenášet se dá pomocí flash disku, harrdisku či mp3, dvd.
Dozvěděli jste se něco nového? Doufám, že ano, protože přestože je to základ všech počítačů a dokonce i některých elektronických věciček, tak jen málo lidí se v těchto IT věcech vyzná špičkově.