Ještě v polovině 19. století se na venkově opírala zemědělská činnost o feudální způsoby práce spojené s absencí technických prostředků. Veškeré práce se prováděly velmi namáhavě buď lidskou silou, anebo s využitím hospodářských zvířat. Průmyslová revoluce vnesla do tohoto procesu významné změny a zemědělské stroje pak mohly nejen usnadnit těžkou dřinu, ale také zvýšit produktivitu práce a výnosy.
Nepodceňujte význam minerálních látek
Člověk je však v mnoha ohledech tvor nepoučitelný a namísto, aby rozumně hospodařil, snažil se zemědělskou činností finančně obohatit. Svůj podíl viny neslo také socialistické zřízení, kdy se vedení státu a resortu zemědělství ujaly nesprávné osoby, a postupná devastace krajiny na sebe nedala dlouho čekat. Byly rozorány meze, vytvořeny obilné lány, namísto chlévské mrvy se začala pole hnojit umělými chemickými koktejly. Tím ovšem také docházelo ke ztrátě některých minerálních a stopových prvků z půdy. Největší deficit vykazuje magnézium (hořčík) a z povrchových vrstev se vytrácí i další prvky.
Zemědělské plodiny dnes nedosahují takových kvalit, jakou bylo možno zaznamenat před staletími, a proto se doporučuje některé látky dodávat formou suplementů.
Vyzkoušejte mořské řasy
Ať už zvolíte jakýkoli druh mořských řas https://www.nakliceno.cz/kelpa/, které jsou v prodeji ve specializovaných obchodech, máte k dispozici pestrou plejádu živin ukrytou v sušených drobných stvolech, případně v rozemletých na prášek či lisovaných v tabletách. Musíte si také uvědomit, že všechny řasy rostly v mořské vodě, bohaté na minerální a stopové prvky, které se v suchozemské zelenině mnohdy ani vůbec nevyskytují. Můžete je přidávat do omáček, do polévek, a vařit s nimi i luštěniny. Dodržujte pouze doporučené dávkování, protože obsah minerálů je velmi vysoký, aby je organismus dokázal efektivně využít.