Pokud potřebujete vyměnit žárovku na svém vozidle, může to pro mnohé znamenat velký problém. Může být totiž opravdu složité se vyznat mezi používaným značením, parametry či jednotlivými výrobci. Na co si dát pozor? Které typy svítí lépe?
Moderní auta jsou plné světelných zdrojů – může jich být i více než tři sta. Časem se samozřejmě stane, že jeden z nich potřebuje výměnu. V každé příručce či manuálu pro obsluhu daného vozidla je také popsán typ žárovky a návod na postup k její výměně. Po demontování určitého kousku je dobré si na jeho patici zjistit typ, který je tam napsaný. Nejčastěji se setkáme s označením H7 a H4. Autožárovky H4 je označení dvouvláknové žárovky jednoduššího světla, zatímco H7 jsou jednovláknové, mají oddělené dálkové a potkávací světla a používají se spíše u moderních vozidel..
Osvětlení automobilů může být halogenové, xenonové nebo LED. Na toto je třeba dát pozor, nelze zaměňovat zdroje osvětlení, jak se nám zlíbí. Pokud chceme mít halogenové osvětlení za xenonové, čeká nás vcelku nákladná výměna celého reflektoru i s jeho elektronikou, což asi nebude moc efektivní řešení. Obecně se výměna xenonových světlometů doporučuje ponechat odborníkům, protože obsahuje vysokotlaké výbojky, u nichž je třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla.
Jak tedy postupovat při výběru? Žárovky můžeme koupit buď samostatně nebo v sadách s osvětlením SPZ, blinkry, pojistkami apod. Každá osoba má specifické požadavky na světlo – někdo hůře vidí, proto chce více světla, jiný vyžaduje dlouhou životnost atd. Jakými parametry je třeba se řídit?
- Patice, které mohou být šroubovací, bajonetové či kolíčkové, v různých velikostech.
- Světelný tok, tedy to, co udává sílu žárovky.
- Příkon, jehož oficiálně povolená hodnota činí 55 W.
- Napětí se liší u typů vozů – ty osobní jsou napájeny z 12 V elektrické sítě, nákladní z 24 V.
- Životnost, kterou výrobce uvede. Obecně platí, že čím výkonnější kus, tím kratší životnost.
- Barva světla je dána odstíny bílého světla – od teplé bílé po studenou bílou.