Infekce ženských orgánů

Infekční choroby mohou postihnout ženy každého věku a zasaženo může být jak děložní hrdlo, sliznice dělohy i tkáně, které dělohu obklopují, tak vaječníky a vejcovody, a dokonce se mohou rozšířit až na močový měchýř a močové cesty, i do střev. Onemocnění způsobují různé druhy bakterií, včetně gonokoku a chlamidií. Snadno se může nakazit žena po porodu, po potratu i po umělém přerušení těhotenství. Ale nejčastějším zdrojem nákazy bývá přenos při pohlavním styku, a to hlavně v případech, když žena příliš často střídá partnery. Akutní infekce ženu většinou – hlavně kvůli bolesti – přiměje k návštěvě lékaře. Avšak jsou i takové infekce, při nichž je bolest snesitelná, a pak ženy onemocnění podceňují; neléčená infekce později začne způsobovat silné bolesti, nebo i zablokování vejcovodů, mimoděložní těhotenství a třeba i předčasný porod; anebo přeroste v chronickou formu.
Ženské pohlavní ústrojí

Příznaky infekčního onemocnění

Oblast, infekcí postižená, se zanítí a je velmi citlivá na pohmat. Bolesti z podbřišku se často rozšíří i do zad. Infekce může způsobit nepravidelnou, silnou nebo bolestivou menstruaci, horečku, nevolnost, vaginální výtok. I pohlavní styk může být provázen bolestí.
Klid na lůžku

Léčba

Léčení infekčního onemocnění se ve většině případů neobejde bez antibiotik, případně další pomocné medikace. Důležité je, aby se zároveň léčili oba partneři, a je nutné vyhnout se nechráněnému pohlavnímu styku.
Úlevu mohou přinést i některé rostlinné prostředky, například echinacea a kozinec, které lze užívat jako čaj, tinkturu či v tabletách. Tyto byliny pomáhají posílit imunitní systém. Tišící účinky mají heřmánek a yzop lékařský. Doplňte i vitamíny A, B, D, E. Při užívání antibiotik konzumujte jogurty s živými kulturami, anebo si v lékárně zakupte probiotika – ochráníte tak své trávicí ústrojí před nepříznivým účinkem léků.