Infekční choroby mohou postihnout ženy každého věku a zasaženo může být jak děložní hrdlo, sliznice dělohy i tkáně, které dělohu obklopují, tak vaječníky a vejcovody, a dokonce se mohou rozšířit až na močový měchýř a močové cesty, i do střev. Onemocnění způsobují různé druhy bakterií, včetně gonokoku a chlamidií. Snadno se může nakazit žena po porodu, po potratu i po umělém přerušení těhotenství. Ale nejčastějším zdrojem nákazy bývá přenos při pohlavním styku, a to hlavně v případech, když žena příliš často střídá partnery. Akutní infekce ženu většinou – hlavně kvůli bolesti – přiměje k návštěvě lékaře. Avšak jsou i takové infekce, při nichž je bolest snesitelná, a pak ženy onemocnění podceňují; neléčená infekce později začne způsobovat silné bolesti, nebo i zablokování vejcovodů, mimoděložní těhotenství a třeba i předčasný porod; anebo přeroste v chronickou formu.
Příznaky infekčního onemocnění
Oblast, infekcí postižená, se zanítí a je velmi citlivá na pohmat. Bolesti z podbřišku se často rozšíří i do zad. Infekce může způsobit nepravidelnou, silnou nebo bolestivou menstruaci, horečku, nevolnost, vaginální výtok. I pohlavní styk může být provázen bolestí.
Léčba
Léčení infekčního onemocnění se ve většině případů neobejde bez antibiotik, případně další pomocné medikace. Důležité je, aby se zároveň léčili oba partneři, a je nutné vyhnout se nechráněnému pohlavnímu styku.
Úlevu mohou přinést i některé rostlinné prostředky, například echinacea a kozinec, které lze užívat jako čaj, tinkturu či v tabletách. Tyto byliny pomáhají posílit imunitní systém. Tišící účinky mají heřmánek a yzop lékařský. Doplňte i vitamíny A, B, D, E. Při užívání antibiotik konzumujte jogurty s živými kulturami, anebo si v lékárně zakupte probiotika – ochráníte tak své trávicí ústrojí před nepříznivým účinkem léků.