Hard disk


To je ta ne příliš veliká věcička, kam si ukládáme naše filmy, hry, práci, knihy nebo prostě cokoli co na počítači děláme. Je proto dobré vědět v jakém je stavu, jak je veliký a kolik na něm ještě máme místa. Přinejmenším poslední jmenované je nejčastěji sledovaný údaj. Pokud nevíte jak na to, tak je to jednoduché. V poli průzkumníka vidíte vlevo položku tento počítač a na ni klikněte. V pravém, okně pak uvidíte velikost a kolik místa jste již zabrali. Hovoříme zde nyní o OS Windows. Horší je to s tím, když chcete znát podrobnosti o svém hard disku. Většinou tento údaj není v běžném provozu potřebný, ale když se něco někde kazí, je dobré vědět co s tím. 

hard disk

Na začátek ještě dlužno poznamenat, že hard disk je dvojího druhu. Ten starší není ve skutečnosti pevný, tedy hard, ale rotují v něm placky hodně podobné klasickému CD. Mezi těmito plackami kmitají ramínka s hlavičkami, které umí číst a zapisovat data. Od výroby tohoto disku se však pomalu upouští. Důvody jsou různé. Snadné poškození, delší doba načítání a ukládání a dat a tak dále a tak dále. Nyní se pozornost věnuje hard diskům, které již nemají žádné mechanické části a v podstatě vypadají jako běžný plošný spoj. Tato věcička má zkratku SSD, tedy Solid State Dics.

součást počítače

Jak zápis, tak i čtení dat je zde rychlejší a je také odolnější, což je pochopitelné právě pro absenci mechaniky. Oba disky by se měly občas kontrolovat. Staří uživatelé si jistě pamatují údržbu HD, kdy na monitoru kmitaly barevné čtverečky a prováděla se takzvaná defragmentace. Tu je stále možno provádět u starších disků, ne však u SSD. Zde se naopak dělat vůbec nemá. A co to vlastně ta defragmentace je? Inu, zde již není místo na vysvětlení, budete si tedy muset počkat na další článek o této problematice. Tam se také podíváme na čistící nástroje disku a jejich možnosti.