Za 40 let se internet změnil z vojenské komunikační sítě do podoby dnešního obrovského globálního kyberprostoru.
Internet je rozsáhlý a beztvarý, takže je těžké si představit, jak byl vynalezen. Je snadné ukázat, jak Thomas Edison vynalezl žárovku, protože je snadno zobrazitelná. Můžete ji držet v ruce a zkoumat ji z každého úhlu.
Internet je opakem. Je všude, ale přitom ho nevidíme. Tato vlastnost internetu se zdá být nesmírně složitá. Můžete si myslet, že k pochopení něčeho všudypřítomného, ale neviditelného musíte pojmout obrovskou znalost elektrotechniky. Opak je ale pravdou. Internet je v zásadně jednoduchý. A tato jednoduchost je klíčem k jeho úspěchu.
Jak to ale celé vzniklo? Většina z nás pravděpodobně něco slyšela, ale kolik lidí zná skutečný příběh?
První funkční prototyp internetu vznikl již koncem šedesátých let vytvořením ARPANETu neboli sítě Advanced Research Projects Agency Network. Projekt původně financovaný ministerstvem obrany USA, společnost ARPANET používala k předávání paketů, aby umožnila více počítačům komunikovat v jedné síti.
Technologie bez ustání pokračovala v růstu. V 70. letech vědci Robert Kahn a Vinton Cerf vyvinuli komunikační protokol pro řízení přenosu (TCP / IP), komunikační model, který stanovil standardy pro přenos dat mezi více sítěmi.
Společnost ARPANET inkorporovala dne 1. ledna 1983 protokol TCP / IP. Od této chvíle se výzkumníci snažili shlukovat „síť sítí“, která se později stala moderním internetem. Online svět se pak rozvinul v roce 1990, když počítačový vědec Tim Berners-Lee vynalezl World Wide Web.
I když je World Wide Web často zaměňován s internetem samotným, web je ve skutečnosti jen nejobyčejnějším prostředkem přístupu k datům formou webových stránek a hypertextových odkazů.
WWW však nepochybně napomohl popularizovat tuto technologii mezi veřejností a byl zásadním krokem k dnešní skutečnosti.